📚 🚫 “Наказано не знати”: презентація виставки про долі українських археологів у лещатах тоталітаризму — в Пенітенціарній академії України 🔍
📂 Переслідування, арешти, ув’язнення і заслання — така ціна за намагання спростувати ідею про єдиний «радянський народ» за спроби зберегти археологічні та культурні пам’ятки України. Історії дослідників минулого представили 11 квітня в Пенітенціарній академії України на презентації виставки «Українські археологи в лещатах тоталітаризму: наказано не знати».
Експозиція створена Українським інститутом національної пам’яті на основі матеріалів з понад 🔍 20 архівів України, Польщі та США. У ПАУ виставку презентовано за сприяння кафедри теорії та історії держави і права, міжнародного права гуманітарного факультету. Виставку відкрила проректор ПАУ Юлія Петровська. Вона наголосила, що майбутнім юристам особливо важливо знати віхи своєї історії та розуміти методи знищення національної ідентичності тоталітарною радянською державою, яких продовжує дотримуватися сучасна росія.
🎙Історичний екскурс в життя героїв проєкту представили:
🔹 Сергій Бутко — представник Українського інституту національної пам’яті,
🔹 Олена Потапенко — директорка Чернігівського обласного пошукового науково-редакційного центру.
💬 “Справжнім відкриттям для багатьох стала історія Миколи Макаренка — видатного українського археолога, якого неодноразово кидали за ґрати. Один з його “злочинів” — відмова погодити експертний висновок на знищення Михайлівського Золотоверхого собору в 1937 році. Собор таки підірвали. Але саме завдяки позиції Макаренка вдалося врятувати Софійський собор, який міг розділити ту ж долю.” — поділилася т.в.о начальника кафедри теорії та історії держави і права, міжнародного права гуманітарного факультету Алла Попружна.
У часи повномасштабної війни збереження національної пам’яті — це форма спротиву, що набуває особливої сили. 📖 Біографії дослідників, представлені на виставці, складають своєрідну мапу української археології ХХ століття — чесну, болючу, але надзвичайно важливу для вивчення. ☝️Завдяки подібним проєктам історії, які раніше наказували не знати, тепер мають голос.
📌 Ознайомитися з ними можна у фойє Пенітенціарної академії України — виставка відкрита до кінця квітня.