Пенітенціарна академія України відзначила 10-річчя з дня ухвалення Закону України «Про пробацію»
5 лютого відбулася важлива подія у сфері кримінальної юстиції – відзначення 10-річчя з дня ухвалення Закону України «Про пробацію». Цей закон став фундаментом для впровадження інноваційних підходів у системі правосуддя, спрямованих на ресоціалізацію осіб, які вчинили правопорушення, та створення безпечного і справедливого суспільства.
Захід зібрав представників науковців, фахівців у сфері пробації, здобувачів вищої освіти, аспірантів та ад’юнктів.
Головною подією стало представлення колективної монографії «Пробація: 10 років змін та досягнень» за загальною редакцією доктора юридичних наук, професора, заслуженого юриста України Сергія Гречанюка.
Відповідальна за випуск наукового видання – Крістіна Сіренко, в.о. завідувача кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації.
Це наукове видання є важливим етапом у вивченні й аналізі розвитку інституту пробації в Україні, необхідним для його трансформації та вдосконалення. Оцінюючи досягнення, проблеми та перспективи, маємо можливість побачити, як змінювалася пробація в контексті не тільки національних, а й міжнародних стандартів. Це дослідження є результатом плідної роботи фахівців Пенітенціарної академії України в галузі права, психології, педагогіки, економіки та історії, які детально аналізують етапи розвитку інституту пробації в нашій країні.
Під час заходу кожен з авторів представив свій розділ колективної монографії, в якій важливу увагу було приділено інтеграції європейського досвіду в підготовку фахівців пробації, вдосконаленню їхньої професійної компетентності та значенню українськомовної комунікації в цій сфері.
У монографії, над створенням якої працювали 4 доктори наук, 11 кандидатів наук та фахівець з понад 20-річним досвідом роботи у сфері пробації, проаналізовано інструменти впливу на правопорушників, соціально-виховну роботу та міжнародний досвід в оцінці ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення. Розглянуто питання превенції злочинності серед неповнолітніх, цифровізації процесів пробації та впровадження інноваційних технологій, що покращують ефективність роботи органів пробації в Україні.
Окремий розділ праці присвячено ключовим подіям та ініціативам Пенітенціарної академії України на шляху становлення вітчизняного інституту пробації. Заклад вищої освіти відіграв важливу роль у вдосконаленні інституту пробації, перетворившись на науково-освітній осередок для впровадження новітніх підходів у цій сфері.
Авторський колектив:
- Юлія Петровська – кандидат історичних наук, доцент;
- Вячеслав Пузирний – доктор юридичних наук, професор;
- Дмитро Покришень – кандидат педагогічних наук, доцент;
- Крістіна Сіренко – кандидат економічних наук, доцент;
- Олександр Ткаченко – кандидат юридичних наук, доцент;
- Іван Богатирьов – доктор юридичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України;
- Оксана Гончаренко – доктор економічних наук, професор;
- Оксана Мірошниченко – кандидат психологічних наук, доцент;
- Вікторія Аніщенко – доктор педагогічних наук, професор;
- Ірина Волеваха – кандидат психологічних наук, доцент;
- Сергій Волеваха – кандидат психологічних наук, доцент;
- Оксана Дженджеро – кандидат педагогічних наук, доцент;
- Наталія Дудка – старший викладач;
- Олександр Мицька – кандидат юридичних наук;
- Людмила Олефір – кандидат юридичних наук, доцент;
- Людмила Остапчук – кандидат юридичних наук, доцент.
Спільна робота авторів сприяє поглибленому розумінню того, як кожен аспект інституту пробації може позитивно вплинути на правосуддя і як важливо постійно вдосконалювати систему пробації. Запрошуємо вас до ознайомлення з досвідом і передовими практиками у сфері пробації, наведеними у презентованій колективній монографії, і сподіваємося, що видання стане важливим внеском у подальший розвиток національної правової системи.